MB Log

DEĞİŞİME DİRENMEK

Çevresel  faktörler,  olumsuz  tecrübeler veya yetiştirilme tarzı, sebep her ne olursa olsun, başarısızlık diye adlandırdığımız bir çok durum, sınırlarımızı aşmaktan korktuğumuz için ortaya çıkar. Kendimizi rahat ve güvende hissettiğimiz konfor alanımızdan çıkmamak ve değişime direnmek, çoğu zaman önemli fırsatları elimizden kaçırmamıza sebep olmaktadır.  Üstelik tüm bunların bizim başımıza geldiği fikrinden yola çıkarak kendimizi çaresiz hissettiğimiz durumlarda cabası.

Beyin her yeni deneyimde, o deneyimle ilgili bir nörolojik yol yaratır. Bu hem farklı düşünebilmemizi hem de yaklaşımlarımızın çeşitlenmesini sağlayacaktır. Tam tersine yeniyi deneyimlememek eskiyi olduğu gibi kabul etmek demektir, sonucu aynı olmasa bile. Bu konuyla ilgili İşletme Profesörleri Gary Hamel ve C.K. Prahalad’ın güzel bir araştırma örneğinden bahsederler.

Dört maymun ortasında uzun bir direk bulunan bir odaya konurlar. Direğin ucundan bir tutam muz asılıdır. Acıkan maymunlardan biri yiyeceğe ulaşmak için direğe tırmanmaya başlar, fakat tam muzu alacağı sırada üstüne bir kova buz gibi su dökülür. Çığlığı basarak direkten atlar ve karnını doyurmaktan vazgeçer. Odadaki  her maymun belli girişimlerde bulunur ve her biri buz gibi suya maruz kalır. Birkaç teşebbüsten sonra nihayet tırmanmaktan vazgeçerler.

Araştırmacılar maymunlardan birini odadan çıkarıp yerine başka bir maymun koyarlar. Yeni gelen maymunun buz gibi sudan haberi yoktur ve muzu almak için direğe tırmanmaya davranır. Tam bu sırada odada bulunan diğer 3 maymun yeni geleni aşağı çekerler. Birkaç kez direğe tırmanmaya teşebbüs eden maymun her defasında diğerleri tarafından tekme tokat aşağı çekilince o da tırmanmaktan vazgeçer. Asıl ilginç durum bundan sonra başlar.

Araştırmacılar odadaki buz gibi suya maruz kalan maymunları birer birer başka maymunlarla değiştirirler. Her yeni gelen maymun direğe tırmanarak muzlara ulaşmak istediği her an yetişmeden diğerleri tarafından aşağı çekilir. Birkaç değişiklikten sonra odada hiç buz gibi suya maruz kalan maymun kalmadı. Buna rağmen hiçbiri direğe tırmanmıyordu ve hiç biri neden tırmanmadığını bilmiyordu.

Sonuç  ;

İnsanlar rutin olanı yapmaya meyillidir. Konfor alanlarına öylesine sıkı sıkıya bağlı kalırlar ki bunu genişletmek adına hiçbir şey yapmak istemezler. Bu durumun en kötü tarafı ise başarısızlığın kendi kaderleri olduğunu düşünmeye başlamalarıdır.

Unutmayın;

 

Eğer daima her zaman yaptığınızı yapmaya devam ederseniz, daima her zaman ulaştığınız sonuca ulaşırsınız.

Proje ve faliyetlerimizden haber alın.

Bize Ulaşın

NÖRON ÖZEL EGT. VE DAN. HİZ. LTD. ŞTİ.

Alsancak Mahallesi 1473 Sokak No:5 
Muzaffer Tuzcuoğlu iş merkezi Kat.3 D.303 Konak / İzmir

T02324634223

Einfo@noronus.com