MB Log

HESAP ZAMANI

“Kürek çekmesini bilen sandalda kendisine yer bulur. “
Afrika Atasözü

 

Son birkaç gündür yeni yıl iyi niyet mesajları ve kutlamaları o kadar yoğunluktaki bazen takip etmekte zorlanıyorum. Bunca mesajın arasında herkesin yeni yıldan önemli beklentileri var. Sağlıktan paraya, huzurdan mutluluğa, bol aşktan keyifli günlere kadar uzanan istekler silsilesi mevcut. Umarım herkes isteklerine kavuşur. Ama dilemekten daha fazlasına ihtiyaç olduğunu düşünen biri olarak bu tespite dayalı sistemsel ve değişik bir yaklaşımdan bahsedeceğim. Başlıkta ki atasözünden de anlayacağınız gibi, isteklerinize kavuşabilmek için gerekli donanıma sahip olmaya ihtiyacınız var.

 

Tam da bu noktada, son birkaç yıldır “HESAP ZAMANI” adını verdiğim ve özellikle Aralık ayının son birkaç günü içinde uyguladığım bir metottan bahsetmek istiyorum. Bunu yıl sonunda tüm hayat alanlarınızla ilgili yapmanın dışında,  işinize ya da projenize de adapte edip kullanabilirsiniz. Ölçme ve değerlendirmeye dayalı metotta ÖLÇ-YÖNET, ÖLÇ –GELİŞTİR temel prensibi ile hareket ediyoruz.

 

İLK AŞAMA

 

İlk aşamada kendi hayat amacım çerçevesinde bir takım alt başlıklar belirliyorum. Siz de kendi hayat amacınız çerçevesinde size ait alt başlıklarınızı oluşturabilirsiniz. Örneğin, Aile, İş, Hobiler, Sosyal hayat, seyahat planı ya da sosyal sorumluluk projeleri gibi. Bu alt başlıklar oluştururken dikkat etmeniz gereken soru  Bu alt başlıkların sizin için önemi ya da değeri ne ?” sorusu. Bu sorudan çıkan sonuçlara göre önem derecesi düşük alanlardaki değerlendirmeleri daha sonraya bırakabilir ya da tamamen alt kriter olmaktan çıkarabilirsiniz.

 

 

İKİNCİ AŞAMA

 

Bu aşamada tüm yukarıda bulduğunuz alt başlıklarla ilgili geçen yıldaki hedeflerinizi, beklentilerinizi, dileklerinizi ve bunların ne kadarının gerçekleştiğini yazıyorsunuz. Bu aşama ÖLÇ aşaması olacak. Unutmayın eğer ortada bir hedef yoksa maalesef ölçme şansınız yok. Eğer daha önce bir hedef belirlemedi iseniz hemen “Ne olsaydı sizin için tatmin edici olurdu? “ sorusuna cevap verip kaldığınız yerden ölçmeye devam edebilirsiniz. Ölçme aşamasında bazı konularda birçok başarıya atmış olmanıza rağmen bazı konuları atlamış ya da beklentilerinizin altında kalmış olabilirsiniz. Lütfen bunları not edin ve tekrar değerlendirmek üzere bir sonraki aşamaya geçin. Bu arada özellikle başarılı olduğunuzu düşündüğünüz konularla ilgili kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

 

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

 

Bu aşamada, önümüzdeki yıldan beklentilerinizi belirlemelisiniz. Tüm beklentilerinizi, dileklerinizi tespit ettikten sonra bunları yaşam alanlarınızla ilgili somut, ölçülebilir ve stratejik özellikli hedeflere dönüştürmelisiniz. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik bir süre konulması gerekliliğini lütfen göz ardı etmeyin ve hepsi için makul bir gerçekleştirme süresi belirleyin.

 

Aynı zamanda bu aşamada cevap vermeniz gereken iki soru daha var. İlki “Tüm bu hedefleri gerçekleştirmenin sizin için önemi ya da değeri ne ?” diğeri ise “Bu hedefleri gerçekleştirmek için sizi kararlılıkla yolda ne tutar?”

 

DÖRDÜNCÜ AŞAMA

 

Bu aşamada, kendi içinde ayrı ayrı öneme haiz bu süreçlerin her birinde ortaya çıkardığınız tespitlere ihtiyacınız olacak. Feza, evren, doğa ve bizler her saniye bir önceki saniyemizden daha farklıyız. DEĞİŞİYORUZ. Değişim kaçınılmaz.

 

O zaman, değişen koşullara bağlı olarak, yukarıdaki aşamalarda ortaya çıkardığınız gelecek hedefleriniz doğrultusunda, bu hedefleri gerçekleştirmek için somut eylem adımları belirlemeniz gerekecek. Bunun için beyninize, değişimi ve yaratıcı çözümleri çağrıştıracak olan şu soruyu sormanız yetecek.

 

“Belirlediğim yeni hedeflerimi gerçekleştirmek için neyi daha farklı yapardım? ” Bunun dışında kendinize “Hangi kaynaklarımı ve yeteneklerimi kullanarak bu hedeflerimi gerçekleştiriyorum?” sorusunu da lütfen sorun. Yemek yapmak için elinizde nasıl bir malzemeniz olduğunu ve bunun en iyi nasıl kullanılacağını bilmek de faydalı olacaktır.

 

Artık harekete geçmenin zamanıdır. Nereye ve nasıl gideceğini biliyor olmak ve bunu bilerek ilk adımı atmak gidilecek yolu neredeyse daha baştan yarılamak anlamına gelir.

 

Unutmayın;

 

“Büyük bir pastayı yemek için dilimlemek, büyük hedefe ulaşmak için adımlamak gerekir.”
Mustafa BAYINDIR

Proje ve faliyetlerimizden haber alın.

Bize Ulaşın

NÖRON ÖZEL EGT. VE DAN. HİZ. LTD. ŞTİ.

Alsancak Mahallesi 1473 Sokak No:5 
Muzaffer Tuzcuoğlu iş merkezi Kat.3 D.303 Konak / İzmir

T02324634223

Einfo@noronus.com